II sesja konferencji naukowej „Korzenie i korony. Park SGGW w Ursynowie”

9 kwietnia 2025 roku w Bibliotece Głównej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła się II sesja konferencji naukowej „Korzenie i korony. Park SGGW w Ursynowie”. Wydarzenie zgromadziło licznych uczestników – zarówno stacjonarnie, jak i online – zainteresowanych dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Zabytkowego Parku SGGW.

 

W sesji udział wzięli badacze, pasjonaci historii, dendrolodzy, architekci krajobrazu oraz mieszkańcy Ursynowa, którzy wspólnie pochylili się nad historią i współczesnym znaczeniem tego unikalnego założenia parkowego. W trakcie spotkania omawiano zarówno konkretne gatunki drzew, które tworzą bogactwo parku, jak i postacie oraz idee, które miały wpływ na jego kształt na przestrzeni lat. Prelegenci przedstawili m.in. wyniki badań archiwalnych, analizy dendrologiczne oraz koncepcje rewaloryzacji przestrzeni parkowej.

 

Program konferencji obejmował:

🕟 16:30–16:40 – Otwarcie konferencji
🕟 16:40–17:10 – Kolekcje dendrologiczne zabytkowego Parku SGGW w Ursynowie – dr hab. Jacek Borowski, em. prof. SGGW, Polskie Towarzystwo Dendrologiczne
🕟 17:10–17:40 – Włodzimierz Seneta we wspomnieniu Jakuba Dolatowskiego – dr hab. Jakub Dolatowski, dendrolog
🕟 17:40–18:10 – Jak godzić nowoczesne kolekcje botaniczne z dydaktyką i edukacją społeczną – prof. dr hab. Marcin Zych, Ogród Botaniczny, Uniwersytet Warszawski
🕟 18:10–18:30 – Dyskusja i zamknięcie konferencji.

 

Spotkanie prowadzone było w formule hybrydowej – osoby zapisane mogły uczestniczyć osobiście w sali konferencyjnej Biblioteki Głównej SGGW przy ul. Nowoursynowskiej 161, zaś dla pozostałych dostępna była transmisja online na platformie YouTube.

 

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pt. „Ursynów – historia miejsca”, prezentowana w 2016 roku z okazji jubileuszu 200-lecia tradycji edukacyjnych SGGW. Ekspozycja, dostępna w Bibliotece Głównej SGGW, ukazuje historię terenu, na którym dziś znajduje się kampus uczelni – od czasów dawnych właścicieli dóbr wilanowskich i ursynowskich, poprzez sylwetki zasłużonych postaci, aż po jego współczesną rolę naukową i przyrodniczą.

 

Dzięki uprzejmości autorów wystawy, odwiedzający mogli zobaczyć unikalne archiwalne materiały ikonograficzne pochodzące m.in. ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem i stanowiła istotne uzupełnienie tematyki poruszanej podczas konferencji.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom i organizatorom za zaangażowanie i pasję, z jaką przyczynili się do sukcesu tego wyjątkowego wydarzenia. Jesteśmy przekonani, że konferencja „Korzenie i korony” stanie się stałym elementem kalendarza spotkań naukowych poświęconych dziedzictwu przyrodniczo-kulturowemu Ursynowa.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji!