Nowe obiekty w zbiorach Muzeum SGGW
Waga typu szalkowego bez obudowy z drewnianą podstawą z 2 szufladkami, wsparta i ustabilizowana z 4 stron na stalowych, wkręcanych nóżkach. Produkcja Spółdzielni Pracy „Mechanika Precyzyjna” w Warszawie o nr 3234. Waga z metalowymi elementami w srebrnej kolorystyce o idealnie wyważonych proporcjach, zawierająca w szufladkach: świadectwo uwierzytelnienia na komplet odważników analitycznych z datą 10.10.1960 roku w formacie A5, kilka kartek z kalendarza obejmujących okres od 25 VIII do 5 X 1966 roku, 2 kartki w formacie A5 oraz 11 elementów będących częściami składowymi przyrządu służącego do pomiaru ciężaru, masy ważonych jednostek. Do wagi przeznaczone jest półprzezroczyste nakrycie. Wym. 50 cm x 23 cm x 55 cm.
Waga szalkowa w obudowie łączącej konstrukcyjne elementy drewniane, które zabezpieczającą i spajają przeszklenia z 4 stron, ułatwiające doskonałą widoczność przedmiotu znajdującego się w środku. Szuflada niemal na całej długości obiektu stanowi formę podstawy. Układ budowy posiada mechanizm otwierania i sięgania do wnętrza za pomocą przedniej „ścianki” przesuwanej w kierunku dół-góra i na odwrót. Produkt z przytwierdzoną od przodu „etykietką” w zwieńczeniu z podpisem POMOC SZKOLNA WARSZAWA, zawierający kluczowe elementy metalowe w kolorze złocistym. W szufladzie znajdują się takie obiekty jak pokrowiec z napisem ZAKŁADY MECHANIKI PRECYZYJNEJ GDAŃSK oraz 2 wyrwane karteczki z kopii dokumentów z podpisem dr Andrzeja Podstolskiego i prof. Tomasza Wodzickiego. Wym. 42,5 cm x 23,5 cm x 42,3 cm.
Waga typu szalkowego w obudowie łączącej stalowe elementy z przeszkleniami, w formie tuby z kolistą podstawą i zwieńczeniem w postaci szklanej kopułki uwidaczniającej mechanizm działania odgórnie. Poszczególne elementy konstrukcyjne dostrzegalne od tej strony, wykonane zostały z metalu w barwie srebrzystej. Budowa przyrządu z przezroczystą kapsułą posiada umieszczone w centralnej partii nieduże, płaskie i chromowane szalki o wysokim połysku. Mechanizm otwierania do środka odbywa się za pomocą bocznych, półkolistych przesuwanych szybek. Między nimi na osi występuje nieruchoma część z wyświetlaczem poniżej. Produkt wykonany przez ZAKŁADY MECHANIKI PRECYZYJNEJ Gdańsk, zawierający z prawej strony pokrętło z licznikiem do mg w typie WA21 i nr 7392. Średnica: ok. 32 cm, wys. ok. 46 cm.
Hydrometr – urządzenie niezbyt dużych rozmiarów o nieregularnych kształtach, podające wartość ciśnienia w metrach słupa wody (za: Słownik JP PWN), z metalową obudową na zawiasie, odsłaniającą po otwarciu wnętrze całkowicie w pełni. Z zewnątrz od strony frontalnej wbudowana okrągła podziałka ze skalą podaną w centymetrach, usytuowanym na lewo metalowym uchwytem oraz etykietą na górnej powierzchni, płaszczyźnie obiektu. Dzięki niej informacje, że przyrząd został wyprodukowany w Hanowerze w siedzibie firmy Eastman International Company, na terenie Republiki Federalnej Niemiec ok. 1980 roku. W środku znajduje się kolejna tarcza z podziałką według centymetrów i wskaźnikiem oraz pozostałe elementy mechanizmu, w tym m.in. nawinięta na koło cienka linka oraz tabliczka z nr seryjnym i datą wykonania przedmiotu. Wym. 14,5 cm x 18,5 cm x 10 cm.
Wilgotnościomierz do drewna w metalowej skrzynce w formie walizki z rączką, zamykanej i otwieranej okrągłym pokrętłem. Wewnątrz usytuowana tablica główna do przeprowadzania badań z podziałką i wskaźnikiem, pokrętłami służącymi do różnych czynności i znajdującymi się przy nich podpisami na niedużych blaszkach, gdzie czytamy: Wilgotność, Korekcja zera, Zaciski probiercze, Zakresy, Zerowanie, Wył. W lewym dolnym rogu widoczna etykieta produktu z nazwą urządzenia, typem, rodzajem zasilania. Po prawej stronie w skrzynce znajdują się dodatkowe elementy służące pracy i wykonywaniu działań przy pomocy przyrządu. Są to kabel z wtyczkami, etykietka papierowa z danymi produktu, 4 blaszki z podpisami do poszczególnych gatunków drewna, tj. buk-sosna-świerk-dąb. W komplecie znajduje się również chromowany wycinak [?], instrukcja użytkowania oraz list gwarancyjny z datą 3 marca 1959 r.