O Muzeum
MUZEUM SGGW – SIĘGNIJ DO KORZENI!
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest jedną z najstarszych uczelni rolniczych w Europie. W 1816 roku powołano Instytut Agronomiczny w Marymoncie, uznawany za antenata dzisiejszej SGGW, który powstał z inicjatywy światłego ziemiaństwa w odpowiedzi na społeczną potrzebę kształcenia fachowców w dziedzinach rolniczo-przyrodniczych. Misję tę SGGW spełnia do dziś, jako uczelnia tradycyjnie – nowoczesna.
200 lat tradycji zobowiązuje! Dlatego też w 2006 roku, na mocy Zarządzenia Rektora SGGW, powołano do istnienia Muzeum SGGW, które otwarto w styczniu 2008 roku. Należy ono do grona najmłodszych muzeów uniwersyteckich w Polsce. Muzeum mieści się w siedzibie Biblioteki Głównej SGGW.
Gromadzi zbiory dotyczące historii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz osób z nią związanych, a także z historycznymi poprzednikami SGGW, czyli Instytutem Agronomicznym w Marymoncie, Towarzystwem Kursów Przemysłowo – Rolniczych oraz Wyższą Szkołą Rolniczą w Warszawie. Muzeum, tworzone od podstaw, jest w trakcie intensywnej budowy zbiorów. W kolekcji znajdują się: dokumenty i archiwalia, fotografie, dawne wydawnictwa, zabytkowe obiekty dydaktyczne i historyczna aparatura badawcza, spuścizny po profesorach SGGW. Stała ekspozycja „Z Marymontu na Ursynów” prezentuje najważniejsze wydarzenia z dziejów Uczelni, od korzeni sięgających Instytutu Agronomicznego w Marymoncie aż do współczesnej siedziby na Ursynowie.
Muzeum organizuje wystawy czasowe i realizuje projekty przy współpracy wydziałów SGGW oraz innych instytucji partnerskich Uczelni. Działa na rzecz integracji środowiska akademickiego, odkrywając przed nim bogactwo tradycji i historii SGGW.
Muzeum podejmuje działania edukacyjne nie tylko w dziedzinie historii, służą temu stałe cykle spotkań i koncertów: „Kulturalne Czwartki” przybliżają pasje osób z kręgu SGGW, a koncerty studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina umożliwiają słuchaczom kontakt z muzyką na żywo. Muzeum jest więc miejscem, w którym tradycja przeplata się z teraźniejszością.