O zbiorach
Zbiory Muzeum SGGW
W zbiorach Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie znajdują się obiekty związane z ponad 200-letnią historią Uczelni. Są to przedmioty zróżnicowane, zarówno przez wzgląd na swój charakter, przeznaczenie, jak i prezentowaną wartość. Obiekty te dzielone są według przyjętej w Muzeum klasyfikacji.
- Dokumenty
Pokaźną część zbiorów Muzeum SGGW stanowią dokumenty. W ich zakresie można wyróżnić archiwalia, dokumenty związane ze statusem studenta/ki SGGW, dokumenty służbowe przybliżające przebieg kariery naukowej wybitnych osób związanych z Uczelnią, dokumentację okolicznościową. W dziale tym mieszczą się oryginalne dokumenty XIX-wieczne dotyczące protoplastów SGGW, tj. Instytutu Agronomicznego w Marymoncie oraz Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Puławach. Legitymacje, indeksy, prace dyplomowe do 1939 roku, świadectwa, dokumentacje przewodu doktorskiego i habilitacyjnego, dyplomy okolicznościowe, adresy i listy gratulacyjne.
Wyjątkowo unikalnym zbiorem o nadzwyczajnej wartości historycznej jest zespół kilkudziesięciu dokumentów z archiwum prof. Seweryna Zdzitowieckiego, dyrektora Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Marymoncie w latach 1853-1859.
- Fotografie
Zbiór fotografii jest jednym z najszybciej rozrastających się działów Muzeum SGGW. Sukcesywnie powiększany zawiera fotografie, albumy fotograficzne, tableau, klisze/negatywy. Najczęściej w jego skład wchodzą fotografie z różnych uroczystości organizowanych w środowisku akademickim, dokumentujące przebieg ważnych wydarzeń, np. inauguracji, uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa SGGW, konferencji, spotkań w gronie naukowym.
Unikatowe znaczenie dla całego zespołu posiada archiwum fotograficzne rodziny Konrada Millaka, pułkownika Wojska Polskiego i lekarza weterynarii, zawierające łącznie 221 fotografii z końca XIX i 1 poł. XX wieku.
- Technika
Dział technika gromadzi przyrządy i aparaturę badawczą, w tym urządzenia pomiarowe i sprzęt laboratoryjny. W zbiorach Muzeum można wyliczyć całkiem sporą liczbę mikroskopów. Ważną jego częścią są także modele dydaktyczne maszyn i narzędzi rolniczych oraz urządzenia techniczne takie jak pierwszy serwer Uczelni, czy centrala telefoniczna SGGW.
- Pamiątki
W skład tego działu wchodzą szeroko rozumiane pamiątki z ważnych wydarzeń w historii Uczelni, jak również po osobach z nią związanych: rektorach, profesorach, absolwentach i pracownikach. Dotychczas w jego ramach udało się pozyskać togi rektorskie i profesorskie, poprzedni sztandar SGGW-AR, czapki studenckie, dary kurtuazyjne dla Szkoły oraz władz Uczelni. Pozostałe zgromadzone w nim obiekty to firmowe przedmioty i materiały reklamowo-promocyjne związane np. z ważnymi jubileuszami oraz nagrody wręczone Szkole.
Zwłaszcza dary okolicznościowe stają się cennym upamiętnieniem wydarzeń lub szczególnych spotkań w SGGW, jak np. dwie srebrne łyżeczki, które podarował Uczelni książę Japonii Akishino podczas swej wizyty w dniu 1 lipca 2019 roku.
- Medale
Jeden z najobszerniejszych zbiorów. Stale uzupełniany o kolejne obiekty. Dotychczas kolekcję muzealną wzbogacały liczne medale okolicznościowe związane z Uczelnią oraz jej pracownikami i absolwentami. W dziale mieszczą się również odznaczenia uczelniane i państwowe, plakiety okolicznościowe, odznaki SGGW i znaczki wydziałowe, rzadziej choć także numizmaty.
Bezcenną wartość stanowią w nim medale wybite z okazji kolejno następujących jubileuszy Szkoły, będące przejawem zaangażowania w budowanie pomostu między odległą przeszłością a współczesnością.
- Artystyczne
W systemie klasyfikacji zbiorów Muzeum do obiektów artystycznych zalicza się takie przedmioty jak obrazy, grafika, plakaty, rzeźby, meble, rękodzieło artystyczne. Jak dotąd udało się pozyskać kilka zabytkowych mebli po wybitnych profesorach Szkoły, w inwentarzu pojawiły się akwarele, portrety, obrazy, plakat a nawet wyroby rękodzielnicze: kilim z 1 poł. XX wieku, strój ludowy, czy też ręcznie malowane bombki dla Wydziału Leśnego SGGW.
Obiektem wysokiej klasy artystycznej jest misa szklana z dekoracją emaliowanych ryb ze zbiorów prof. Franciszka Staffa, która powstała najprawdopodobniej w Imperatorskiej Fabryce Szkła w Sankt Petersburgu za czasów panowania Aleksandra III (1881-1894).
- Biblioteka
Dział ten gromadzi książki i podręczniki akademickie wydane do 1939 roku, broszury i skrypty, maszynopisy, nadbitki artykułów naukowych. W jego zasobach mieszczą się także tablice i plansze dydaktyczne oraz druki ulotne: zaproszenia na uroczystości uczelniane, programy uroczystości, także bilety wizytowe.
Do obiektów o szczególnie dużej wartości zalicza się m.in. podręcznik do chirurgii weterynaryjnej przepisany ręcznie ołówkiem, zawierający 318 ponumerowanych stron i aż 136 rysunków anatomicznych zwierząt.
- Nagrania
Pozyskane zbiory audiowizualne to wszelkiego rodzaju nagrania audio i video o znacznej wartości dokumentalnej i historycznej, jak np. wywiady ze znanymi profesorami SGGW oraz osobami szczególnie związanymi z Uczelnią. Cennym materiałem są także filmy dydaktyczne i realizacje dotyczące historii SGGW.
Dzięki wielu tego typu realizacjom można odbywać podróże w czasie i przestrzeni. Przykładem filmu o dużej wartości historycznej i sentymentalnej jest nagranie z 1969 roku zatytułowane „SGGW. Wczoraj i Dziś”, które zawiera unikalne zdjęcia z wydarzeń rozgrywających pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, w tym także przybliżające wizerunki wielu osób z kadry naukowo-dydaktycznej Uczelni.