Parafiada w SGGW
PARAFIADA
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie od początków swego istnienia pokłada wielkie nadzieje w młodzieży, w jej należyte wychowanie oraz edukację, nie szczędząc trudów i wysiłków, aby dać najlepsze ku temu dowody. To dlatego tak bardzo istotne w kształceniu stało się zaszczepianie w sercach i umysłach niezłomnych wartości i wzorcowych postaw, które znajdują przełożenie zarówno na gruncie zawodowym, jak i w czynach społecznych i obywatelskich. Sama zaś edukacja nigdy nie ograniczała się tylko i wyłącznie do ćwiczeń nad intelektem. Jednakowoż tradycje i historia Uczelni pokazują, że równie ważna jest sprawność fizyczna i podtrzymywanie kultury duchowej. Wobec czego Uczelni oraz jej władzom bliskie stały się idee związane z Parafiadą Dzieci i Młodzieży, która od wielu lat gości na Kampusie Ursynowskim w okresie wakacyjnym.
Nazwa
Jej nazwa jest przemyślnym konstruktem słownym, z jednej strony odwołującym się do olimpiad jednoczących współzawodników z różnych dyscyplin sportowych, odznaczających się odmiennymi predyspozycjami, umiejętnościami, talentami i możliwościami ich realizacji, zapisanymi w cechach osobowych i genetycznych danej jednostki. A z drugiej, bardzo oczywiste staje się nawiązanie do parafii, jako wspólnoty religijnej osób złączonych duchem wiary, która gromadzi ludzi i ich naucza, a przy tym przekazuje wartości o znaczeniu uniwersalnym i ponadczasowym. Wszak wnikających z praw znacznie wyższych, aniżeli tylko ludzkie.
Początki
Ciekawe, że ta szlachetna inicjatywa pozwalająca dzieciom i młodzieży na wielopłaszczyznowy rozwój w różnych kierunkach i obszarach zainteresowań, została zainicjowana już w 1988 roku. Nie trudno się domyśleć, że za jej powstaniem skrywał się światły umysł. U podwalin Parafiady znajdują się idee starożytnych Greków, u których utrwaliło się przekonanie o doskonałości duchowej i cielesnej, noszącej miano kalokagiata. Na domiar(!) dominujące w kulturze antycznej trzy wymiary życia społecznego, skoncentrowanego wokół takich miejsc jak stadion-świątynia-teatr, znalazły swe odzwierciedlenie w przełożeniu na kwestie wychowania dzieci i młodzieży. Ujawniając w ten sposób idealny, wręcz modelowy przykład zrównoważonego i harmonijnego rozwoju młodych osób, gdy zachodzi łączność między aktywnością sportową – rozwojem kulturalnym i umacnianiem wiary.
To nie przypadek, że pomysłodawca Parafiady – o. Józef Jońca, powziął na siebie taką inicjatywę, która zyskując coraz to większe grona sympatyków, do dziś jest realizowana z wielkim powodzeniem już od 3 dekad. Bycie we wspólnocie Pijarów do czegoś zobowiązuje. Zakon ten szczególnie przysłużył się dla rozwoju polskiej oświaty i szkolnictwa w XVIII stuleciu. Poświadczanie o wielowiekowej tradycji i misji leży w gestii jego członków. Kierując się mądrością filozofów Greckich, jak również zaleceniami jednego z najbardziej znanych przedstawicieli formacji zakonnej Pijarów – Stanisława Konarskiego, aby w kształceniu młodszych pokoleń napełniać ich “serca cnotami, umysły naukami, a ciało ćwiczeniami”, postanowił stworzyć coś na miarę i skalę osiągnięć swoich wielkich poprzedników. I udało się! Od 1992 roku funkcjonuje Stowarzyszenie Parafiada, które zajmuje się organizacją wszystkich integrujących spotkań oraz działań, a także sprawowaniem pieczy nad całością poszczególnych przedsięwzięć. Zakres podejmowanych aktywności stale zwiększa się, a ich realizacja odbywa się w szkołach, placówkach kulturalnych i sportowych, ośrodkach religijnych. Od skromnych początków minęło wiele lat, a założenia ich twórcy tak dalece ewoluowały, że z czasem udało się je rozszerzyć na całą Polskę, a nawet nadać im rangę i zasięg międzynarodowy. W tym czasie nawiązano wiele solidnych form współpracy z różnymi partnerami i mecenasami, którzy niezwykle cenią i dostrzegają tę światłą rolę Stowarzyszenia w kreowaniu pozytywnych metod nauczania, przekazywania słusznych norm oraz ideałów, wartości etycznych i obyczajowych. W tym także jego wpływ na konkretyzację zainteresowań, wzrost możliwości i przyczynianie się do budowania autentycznej jedności i wspólnotowości.
SGGW należy do tego grona i jest dumna z tej współpracy. Od wielu lat na terenie Ursynowskiego Kampusu organizowane jest wydarzenie inspirowane igrzyskami, łączące pod wspólnymi hasłami i patronatem trzy dziedziny zaangażowania ludzkiego: sport-kulturę-religię. Wśród uczestników jest zarówno młodzież polskiego pochodzenia, jak i goście z innych państw Europy, czy choćby nawet kontynentów, Azji czy Afryki.
Konkurencje sportowe rozgrywają się w kilkunastu dyscyplinach, nagradzanych dyplomami, pucharami, medalami. Osoby o ścisłych zainteresowaniach artystycznych mogą wykazywać swoje zdolności w różnych formach atrakcji i konkursów, poznawać stolicę oraz jej zabytki. Razem i z osobna poświęcać swój czas na wspólne rozważania i modlitwy w trakcie liturgii.
W zbiorach Muzeum SGGW znajduje się kilka obiektów, które potwierdzają, że nie tylko Uczelnia raduje się na tę wieloletnią i owocną współpracę, uczestnicząc w tak szeroko zakrojonym „dziele” pedagogicznym i społecznym, skupiającym z roku na rok coraz więcej osób, któremu przyświecają najszlachetniejsze myśli oświeceniowe.
Wkład SGGW jest także doceniamy przez Zakon Pijarów i Stowarzyszenie Parafiada. A widząc rozradowane oblicza dzieci i młodzieży wizytującej na terenie naszej Alma Mater, można uznać, że nieformalnie, to właśnie oni są najbardziej wdzięczni za udostępnienie pięknych miejsc pobytu w trakcie kilkudniowej Parafiady.
Statuetka dla Uczelni wraz z Podziękowaniami dla Rektora SGGW
Do pamiątek łączących się z corocznym wydarzeniem zalicza się szklana statuetka z wizerunkiem patrona Parafiady – św. Józefa Kalasancjusza, z prostopadłościenną częścią zasadniczą w układzie wertykalnym na dwustopniowej, schodkowej podstawie. Podzielone wnętrze tworzy pryzmaty z widokiem oblicza świętego Kościoła Katolickiego, który był założycielem i duchowym przywódcą Zakonu Pijarów, reformatorem oświatowym, twórcą szkół publicznych zrzeszających dzieci bez względu na status posiadania czy też pochodzenia. W dolnej części znajduje się znak Stowarzyszenia łączący kilka motywów artystyczno-ideowych i dekoracyjnych, podkreślających tzw. triadę (sport-kultura-wiara) oraz jej jedność zachodzącą w ramach Parafiady. Usytuowana pośrodku sylwetka atlety gotowego do rzutu dyskiem, zainspirowana antyczną rzeźbą „Dyskobol”, znajduje się obok maski scenicznej, teatralnej, nad którymi widnieje znak krzyża łacińskiego symbolizującego obecność świątyni chrześcijańskiej, gdzie konsolidują się te wszystkie wpływy. Centralny motyw ukazujący spajanie fizyczności-artyzmu-wiary, ujmują z dwóch stron stylizowane gałązki laurowe oznaczające zwycięstwo, ukoronowanie, docenianie osiągnięć uzyskiwanych mocą i potęgą umysłu oraz siłą mięśni wśród naczelnych idei płynących od samego Boga.
Do statuetki przeznaczone są podziękowania skierowane dla Pana prof. Tomasza Boreckiego, Rektora SGGW w latach 2002-2008 oraz Przewodniczącego Rady ds. Muzeum, za wsparcie, współpracę, patronat i zaangażowanie w realizację Programu Parafiada 2007, organizowanego w ramach Projektu „RUCH RZEŹBI UMYSŁ, SERCE I CIAŁO”. Tak bardzo istotne są w nich słowa wdzięczności od organizatorów wydarzenia, którzy dostrzegając wielki potencjał we wzajemnej współpracy dali piękny temu wyraz. W 2007 roku, w 450.rocznicę urodzin świętego, objęto jego patronatem oświatę w Polsce.
Statuetka z okazji 20-lecia Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży wraz z Dyplomem
Statuetka na drewnianej podstawie w formie szklanego prostopadłościanu ustawionego pionowo, z wewnętrznymi podziałami tworzącymi zjawiskowe pryzmaty i ciekawe efekty światłocieniowe. Szkło częściowo barwione ujawnia widok fioletowej powierzchni z dodatkami srebra oraz bieli, użytych do wykonania napisów. Wewnątrz zawarto cytat Stanisława Konarskiego i naczelne hasło przyświecające Parafiadzie: „Dokładajcie wszelkich starań, kształcąc: Serce – cnotami, Umysł – naukami, Ciało – ćwiczeniami”. Na podstawie opatrzonej cienkim metalem zapisano dedykację dla SGGW za chwalebny i niezwykle przyjazny stosunek do inicjatyw młodzieżowych i społecznych, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie w pomoc przy organizacji kolejnych Olimpiad.
Do statuetki przeznaczony jest dyplom jubileuszowy z niezwykle ciekawą grafiką podkreślającą wszechstronność na różnych płaszczyznach działania człowieka. W sensie mentalnym i sprawnościowym. Składającą się z przenikających figur, koła i kwadratu, niczym u „Człowieka Witruwiańskiego” Leonarda da Vinci, w które wpisano kontury głowy będącej centrum i ośrodkiem ideowym myśli, a wraz z nią istotę ludzką ukazaną w ruchu.
Podziękowanie dla SGGW w jubileuszu 25-lecia Parafiady
Podziękowania w ozdobnej formie dla SGGW za niezmienne zaangażowanie w organizację Międzynarodowych Parafiad Dzieci i Młodzieży oraz wkład w szerzenie idei wychowania młodych ludzie przez sport, kulturę i wiarę. Podziękowanie z podpisami przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego, Stowarzyszenia Parafiada i Zakonu Pijarów.
Wszystkie te obiekty i obecność młodych ludzi na kampusie zaświadcza, że SGGW od zawsze przekuwała ideały w czyny i robi to niezmiennie od ponad stulecia. To kolejny raz kiedy młodzież ze szkół gimnazjalnych oraz podstawowych, wychowawcy i opiekunowie u nas goszczą. Cieszymy się i wierzymy, że te wspomnienia na długo z nimi pozostaną. I kto wie, czy wśród nich, nie znajdują się przyszli studenci SGGW?