Prof. Leszek Żukowski Doktorem Honoris Causa SGGW
Między czasami powojennymi a współczesnością w SGGW
Dzień 15 maja każdego roku jest dla społeczności akademickiej SGGW dniem wyjątkowym. Tego dnia 1945 roku Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego jako pierwsza uczelnia w Warszawie zainaugurowała swój rok akademicki, nie czekając zgodnie z utartym zwyczajem aż do października.
Tym aktem odstąpienia od tradycji, władze Uczelni zakomunikowały jasno i dobitnie, że cała społeczność akademicka jest gotowa do odnowy po wojennym kataklizmie, który dotknął wszystkich i bez wyjątku. Jednocześnie dając do zrozumienia, że zostaną dołożone wszelkie starania, aby Alma Mater odrodziła się jeszcze większa, trwalsza i silniejsza, bo wzmocniona trudnymi doświadczeniami, które jak się okazało, nigdy nie złamały Jej ducha wiary i nauki, misji w służbie kraju-natury-przyszłych pokoleń. Choć było pewne, że to jedno z największych wyzwań w historii Szkoły. Wyzwań z jakimi przyszło się zmierzyć nie tylko władzom Uczelni, lecz także pracownikom, wykładowcom oraz młodzieży akademickiej.
Częściowa utrata mienia, zdewastowane wnętrza sal naukowych i dydaktycznych w siedzibie na Rakowieckiej, do tego stolica w ruinie po upadku Powstania Warszawskiego. Postawione cele i zadania były ogromne, a siły do ich realizacji należało rozłożyć na wiele lat. Jednakże wkład i zaangażowanie całej społeczności było tak wielkie i znaczące, że dzięki sukcesywnym staraniom udało się “odbudować” gmach chwały SGGW.
To zaangażowanie przejawiano na różnych etapach możliwości. Studenci SGGW brali czynny udział w odgruzowywaniu stolicy, wykazując się pełną mobilizacją i szlachetną postawą społeczną. W zbiorach Muzeum SGGW znajduje się kilka fotografii dokumentujących ten fakt. Nie jest dziełem przypadku, że większość z nich trafiła do nas dzięki uprzejmości Pana dr Jaremy Rybickiego, który jako pierwszy zgłosił się po wojnie na studia w SGGW. Wypełniony formularz z datą 12.02.1945 roku, zdobi jedną ze ścianek ekspozycyjnych na wystawie stałej zatytułowanej „Z Marymontu na Ursynów”. Inne ujęcie fotograficzne ukazujące studentów Wydziału Rolnego na tle gruzów, pochodzi z daru Pani Wandy Ziaji, absolwentki Wydziału Rolniczego i wieloletniego członka Stowarzyszenia Wychowanków SGGW.
Opublikowanie wybranych kadrów, uzupełniających treść niniejszego tekstu ma przypominać o wielkiej odpowiedzialności obywatelskiej, jaka spoczywała na naszej młodzieży w okresie powojennym, a także o ich czynach, które znacznie wykraczały poza obowiązki studenckie związane jedynie z nauką. A tej nie brakowało. Zniszczona Rzeczpospolita potrzebowała wykształconych i wysoko wyspecjalizowanych fachowców, którzy swoimi staraniami, potencjałem, wiedzą oraz pracą, mieli przyczyniać się do odbudowy gospodarczej państwa.
W rolnictwie – jednej z podstawowych gałęzi życia gospodarczego kraju, potrzebowano ludzi mądrych i światłych, lecz nie stroniących także od wysiłku, którzy zasililiby kadry w instytucjach, majątkach i gospodarstwach. Stąd nadzieje pokładane w młodzieży kształcącej się na uczelniach przyrodniczych były wielkie, a młodzież w pełni o tym przekonana.
Władze Uczelni w powojennej rzeczywistości musiały zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków do intelektualnego wzrostu, tak pracownikom naukowym i dydaktycznym, jak i studentom wstępującym w szeregi SGGW.
Ciężar zmierzenia się ze skutkami ogromnych zniszczeń spoczął na barkach rektora w latach 1945-1947, prof. Franciszka Staffa. Postaci, którą percepcją skojarzeń można przyrównać do mitologicznego Atlasa dźwigającego kulę ziemską. Tak i naszemu rektorowi przyszło dźwignąć tę Uczelnię w bardzo kryzysowym okresie jej istnienia i sprawić, że będzie mogła ona wzrastać dla następnych pokoleń.
W swoim pierwszym przemówieniu do społeczności akademickiej, pamiętnego dnia 15 maja 1945 roku, rektor Staff zawarł wiele gorzkich, smutnych i przejmujących słów, które wskazywały na bieżące położenie Polaków oraz straty poniesione wskutek wieloletniego konfliktu o zasięgu ogólnoświatowym i międzynarodowym. Straty duchowe i emocjonalne. Straty w ludności cywilnej oraz wojskowej. Straty w mieniu ruchomym i trwałym. Szkody w obszarach dziedzictwa materialnego i niematerialnego należącego do ludzkości.
Oto krótki cytat z przemówienia, w którym została zawarta ta cała gorycz i ten żal wypływające z niesprawiedliwości dziejowych: „Dziś odarci z tych widomych oznak, symbolów naszej władzy i rządu dusz, które nad Wami obejmujemy, występujemy tu wśród innej symboliki, nie mniej wymownej dla tego, kto ma oczy do widzenia. Zamiast togi, purpury, gronostajów, beretów, łańcuchów i bereł, które nam skradli „mieczowi złodzieje” i rycerze przemysłu wojennego – zasiadamy tu, quantum mutati ab illo, wynędzniali, bladzi, w wytartych, wyświechtanych, łatanych marynarkach, które nas zdobią inną wymową faktów. Nie jeden z nas przeszedłszy gehennę wojny wyniósł swego ducha, jak Gandhi okręcony prześcieradłem lub spędził grozę wojny, jak Diogenes w beczce. Nie nas hańbi nasz los ograbionych, a wszak wojna nie bogaci”.
Fragment ten zaprezentowany jest na wystawie Muzeum obok togi rektora Staffa, uszytej przed inauguracją w 1945 roku z koca wojskowego podarowanego w ramach amerykańskiej pomocy UNRRA i zafarbowanej na kolor purpurowy podkreślający dostojeństwo urzędu rektorskiego. Obiekt ten jest szczególny pod wieloma względami. Pokazuje ogrom strat, jakie poniosła Uczelnia w latach wojny, włącznie z togą rektorską i insygniami władzy akademickiej. W porównaniu do klasycznej togi z aksamitnego materiału z obszyciami gronostajowymi, ta prezentowała się nad wyraz skromnie. Lecz to właśnie na tym polega jej nadzwyczajność, unikalność, symbolika. Ten ubiór tak skromny i prosty stał się doskonałym znakiem swoich czasów.
Jako niemy „świadek„ historii związanej z przywracaniem życia akademickiego w murach Szkoły po wielu latach ukrywania związanego z tajnym nauczaniem. Jednakowoż zaświadczający, że nawet pomimo trudnych okoliczności, braków i niedostatku, błyskotliwe umysły zawsze będą dążyć do pozyskiwania wiedzy, a mentorzy i autorytety do jej przekazywania. Przykład ten dał też dowód, że ludność w powojennej Polsce była w stanie sobie poradzić i poradziła w najtrudniejszych momentach przy pomocy dostępnych środków. Wzniosłość ideałów była drogowskazem oraz siłą napędową, i to ona prowadziła przez meandry epoki stalinowskiej.
Klasyczna toga uszyta z aksamitnej tkaniny z futrem pokrywającym kołnierz, mankiety oraz pasy wzdłuż rozcięcia. Łańcuch wraz z medalionem stanowi kompozycję podkreślającą tradycje Uczelni oraz jej rolę w kształtowaniu młodzieży narodu polskiego. W formie i wykorzystanych motywach inspirowany darami Matki-Natury oraz historią Szkoły o przyrodniczym profilu kształcenia.
Unikatowa toga uszyta z koca wełnianego przekazanego Uczelni w darze po II wojnie światowej. Posiada wartość historyczną i sentymentalną. Przede wszystkim jako symbol odradzającego się na nowo życia akademickiego w zmienionej okrutnymi faktami stolicy, Polski, świata rażonego następstwami wieloletniego konfliktu o zasięgu globalnym. Zajmuje miejsce szczególne na ekspozycji stałej Muzeum w części poświęconej działalności Szkoły w latach 1939-1945.
Wielkość zarządzających uczelniami w tamtym okresie polegała na tym, aby jak najszybciej zniwelować powojenny stan umysłowości ludzkiej, ten fatalizm dziejowy trudny do wyparcia, wspomnienia z tragicznych lat i doświadczeń. Właśnie poprzez konsekwentne działanie i wprowadzenie środowiska akademickiego do „nowej”, choć drastycznie zmienionej rzeczywistości. Z nadzieją i optymizmem, z chęciami do wytrwałej i solidnej pracy. Czy się udało? Nie trzeba odpowiadać. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, przespacerować po Kampusie Ursynowskim, dokonać retrospekcji zdarzeń historycznych na przestrzeni ostatnich siedmiu dekad. Przypomnieć sobie, że z trzech początkowych wydziałów mamy obecnie czternaście, a ich funkcjonowanie współdzielone jest z jeszcze większą liczbą instytutów, które przejęły na siebie rolę ośrodków naukowych.
Jednym z pierwszych wydziałów, jaki wyłonił się z Wydziału Rolniczego była Zootechnika, powstała w 1951 roku. Biorąc to pod uwagę, jak również fakt, że prof. Franciszek Staff był ichtiobiologiem i zajmował się naukowym badaniem i rozpoznawaniem ryb, także hodowlą, załączamy dwie fotografie ze zbiorów, przypominające postać pierwszego powojennego rektora SGGW. Jedna ukazuje grono profesorskie, niekwestionowane autorytety w zakresie naukach o zwierzętach: prof. Ewę Potemkowską, prof. Adama Skoczylasa i prof. Franciszka Staffa. Druga natomiast przypomina o jakże pięknych balach zootechników, w których oprócz studentów, brali udział wykładowcy i reprezentanci wydziału. To ujęcie utrwalone w obiektywie jest również widomym znakiem, że kilka lat po wojnie sytuacja w miarę względnie ustabilizowała się, a radość z życia akademickiego coraz częściej towarzyszyła młodym oraz pełnym zapału ludziom. Życie kulturalno-naukowe nabierało tempa wśród społeczności, a SGGW rozpędu rozwojowego.
Fotografia czarno-biała z uroczystości akademickiej w SGGW, wykonana najprawdopodobniej w latach 50-tych ub. wieku w Warszawie. Przedstawia uczestników wydarzenia. W gronie tym znajdują się profesorowie Uczelni związani z Wydziałem Zootechnicznym SGGW, tj. prof. Adam Skoczylas, prof. Ewa Potemkowska i prof. Franciszek Staff, rektor SGGW w latach 1945-1947.
Fotografia czarno-biała z balu noworocznego dla Wydziału Zootechnicznego SGGW, wykonana dn. 5 stycznia 1952 roku w auli SGGW w Warszawie. Przedstawia pary tańczących poloneza. W pierwszej parze podąża tanecznym krokiem prof. Franiszek Staff ze studentką Hanną Bujską. W drugiej widoczny jest prof. Franciszek Abgarowicz.
Tego samego roku co Zootechnika, wykształciła się z Wydziału Leśnego – Technologia Drewna, a nieprzejednany los stawał się coraz to przychylniejszy dla warunków umocnienia Szkoły oraz jej pozycji jako jednej z najbardziej prestiżowych uczelni warszawskich. Potem zaczęły powstawać kolejne na chwałę i potęgę Szkoły-Narodu-Społeczności. I o ile tuż po 45 roku ubiegłego stulecia, SGGW ze swą siedzibą na Mokotowie uchodziła za Uczelnię tradycyjnie przyrodniczą jednocząc pod wspólnym godłem trzy Wydziały Rolniczy-Leśny-Ogrodniczy, tak już wraz z nastaniem XXI wieku można ją było redefiniować jako Szkołę wyższą nauczającą w dziedzinach przyrodniczych, technicznych, społecznych i humanistycznych.
Przypominamy o tym wszystkim z kilku powodów:
- Kolejne wydarzenie organizowane co roku w maju na terenie kampusu pod nazwą DNI SGGW, już za nami. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z otwarcia wydarzenia na stronie Uczelni pod linkiem https://www.sggw.edu.pl/inauguracja-dni-sggw/
- To nie przypadek, że zawsze odbywa się ono po 15 maja. Święto Uczelni zostało ustanowione przez Senat Akademicki w 2000 roku dla przywrócenia i podtrzymania pamięci o tym, że SGGW jako pierwsza w Warszawie zainaugurowała swój rok akademicki, budząc się w ten sposób z koszmaru wojennej pożogi.
- Dla upamiętnienia wybitnej postaci pierwszego powojennego rektora SGGW prof. Franciszka Staffa, który jako ten Atlas podniósł ciężar i mozół obowiązków w trudnych czasach powojennych.
- Celem złożenia hołdu niezwykłej osobowści, jaką jest prof. Leszek Żukowski. Zasłużony naukowiec, wychowawca wielu pokoleń młodzieży na Wydziale Technologii Drewna SGGW, osoba wyjątkowo skromna i serdeczna, z dużym poczuciem humoru, niekwestionowany autorytet. Świadek historii i pamięci, noszący ślady ran zadane ludzkości w czasie II wojny światowej. Od 15 maja tegoż roku także Doktor Honoris Causa SGGW.
Nadawanie tych zaszczytnych wyróżnień i tytułów jest jednym z najbardziej podniosłych momentów w trakcie uroczystości organizowanej w Auli Kryształowej pierwszego dnia święta uczelnianego.
Tegoroczny Doktor Honoris Causa SGGW to osobowość szczególna, która lata chwalebnej pracy poświęciła na rzecz Szkoły, wykazując się w tym odważną postawą Wielkiego Człowieka i Naukowca. Przyczyniając się do wzrostu prestiżu swojej Alma Mater. Jako postać, która spaja trudną i bolesną przeszłość Polski ze współczesnością, Profesor Żukowski przechowuje w swych rejestrach pamięci także wiele wspomnień o wydarzeniach na Uczelni, jakie jakie miały miejsce z Jego udziałem w 2 poł. XX stulecia. Bez takich osobowości Rzeczpospolita nie odbudowałaby tego gmachu wolności, opartego na wiedzy, solidności, doświadczeniu i poznaniu, pamięci, nauce, tradycji, krzewieniu słusznych ideałów. Nie wzniosła by się tak wysoko, a młodzież akademicka nie mając słusznych punktów odniesienia, nie miałaby aż tylu możliwości kształcenia i dróg rozwoju.
Tą publikacją pragniemy złożyć hołd Panu Profesorowi Leszkowi Żukowskiemu. Do obszerniejszego życiorysu opublikowanego na stronie Uczelni odsyłamy pod linkiem https://www.sggw.edu.pl/profesor-leszek-zukowski-otrzyal-tytulu-doktora-honoris-causa-sggw/ , a ze swojej strony pragniemy zaprezentować kilka wybranych ze zbiorów fotografii, w których została uwieczniona sylwetka Profesora w różnych sytuacjach. To kolejna podróż w czasie, która pozwala dostrzec ogrom starań i dokonań cenionych osobowości, dzięki którym Uczelnia może rozwijać się, umocniona dokonaniami swych podopiecznych.
DNI SGGW są naocznym dowodem na to, że przestrzenie Uczelni są otwarte szeroko, tak dla chętnych do studiowania, pragnących związać się z nią zawodowo, mieszkańców Ursynowa i stolicy, jak i gości z bliższych i odleglejszych zakątków.
Wspomnienie o Profesorze
Prof. Leszek Żukowski (ur. 1929) – absolwent SGGW z 1952 roku, od 1979 roku związany zawodowo i naukowo z Uczelnią poprzez pracę na Wydziale Technologii Drewna. Najpierw jako docent, potem kierownik Katedry Organizacji, Ekonomiki i Projektowania Zakładów Przemysłu Drzewnego, a w dalszych latach także dziekan WTD. Od 2013 do 2020 roku Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Tytuł: Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa SGGW prof. Zbigniewowi Muszyńskiemu. Składanie gratulacji
Autor: autorstwo nieznane
Miejsce: SGGW Warszawa
Datowanie: 1989 r.
Nr inwentarzowy: MSGGW-F-938/177/2
Opis: Fotografia czarno-biała z uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa SGGW prof. Zbigniewowi Muszyńskiemu, wykonana w 1989 roku w SGGW w Warszawie. Przedstawia składanie gratulacji przez rektora SGGW prof. Wiesława Bareja i promotora prof. Leszka Żukowskiego z Wydziału Technologii Drewna SGGW.
Tytuł: Uroczystość wręczania dyplomów doktorom i doktorom habilitowanym. Rektor SGGW prof. Wiesław Barej składa gratulacje
Autor: autorstwo nieznane
Miejsce: SGGW Warszawa
Datowanie: l. 1987-1990
Nr inwentarzowy: MSGGW-F-183/3
Opis: Fotografia czarno-biała z uroczystości wręczania dyplomów doktorom i doktorom habilitowanym, wykonana między 1987 a 1990 rokiem w auli SGGW w Warszawie. Przedstawia moment składania gratulacji przez rektora SGGW prof. Wiesława Bareja. Obok przy stole prezydialnym znajdują się od lewej: dziekan Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego SGGW prof. Wojciech Józwiak, dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW prof. Leszek Żukowski, dziekan Wydziału Ogrodniczego SGGW prof. Selim Kryczyński oraz dziekan Wydziału Weterynaryjnego SGGW prof. Włodzimierz Kluciński.
Tytuł: Wręczanie odznaczeń pracownikom SGGW. Prof. Wanda Borzemska zostaje uhonorowana przez przedstawiciela państwowego
Autor: autorstwo nieznane
Miejsce: SGGW Warszawa
Datowanie: l. 1987-1990
Nr inwentarzowy: MSGGW-F-183/8
Opis: Fotografia czarno-biała z uroczystości wręczania nagród i odznaczeń pracownikom SGGW, wykonana między 1987 a 1990 rokiem w auli SGGW w Warszawie. Przedstawia akt honorowania prof. Wandy Borzemskiej z Wydziału Weterynaryjnego SGGW. W gronie zasłużonych osób oczekujących na odznaczenie znajdują się m.in.: dziekan Wydziału Rolniczego SGGW prof. Stanisław Mercik oraz dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW prof. Leszek Żukowski.
Tytuł: Inauguracja roku akademickiego 1989/1990. Przemawia rektor SGGW prof. Wiesław Barej
Autor: autorstwo nieznane
Miejsce: SGGW Warszawa
Datowanie: październik 1989 r.
Nr inwentarzowy: MSGGW-F-183/33
Opis: Fotografia czarno-biała z inauguracji roku akademickiego 1989/1990, wykonana na początku października 1989 roku w auli SGGW w Warszawie. Przedstawia rektora SGGW prof. Wiesława Bareja podczas przemówienia w otoczeniu najwyższych władz Uczelni. Przy stole prezydialnym od lewej znajdują się: dziekan Wydziału Żywienia Człowieka oraz Gospodarstwa Domowego SGGW prof. Anna Gronowska-Senger, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego SGGW prof. Wojciech Józwiak, dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW prof. Leszek Żukowski, dziekan Wydziału Ogrodniczego SGGW prof. Selim Kryczyński, dziekan Wydziału Weterynaryjnego SGGW prof. Włodzimierz Kluciński, prorektor ds. studenckich prof. Andrzej Grzywacz, prorektor ds. rolniczych i leśnych zakładów doświadczalnych i współpracy z terenem prof. Piotr Lewicki, dziekan Wydziału Rolniczego SGGW prof. Stanisław Mercik, prodziekan Wydziału Leśnego SGGW prof. Arkadiusz Bruchwald, dziekan Wydziału Melioracji Wodnych SGGW prof. Elżbieta Biernacka, dziekan Wydziału Zootechnicznego SGGW prof. Eligiusz Rokicki, dziekan Wydziału Technologii Żywienia SGGW prof. Tadeusz Haber oraz dziekan Wydziału Techniki Rolniczej i Leśnej SGGW prof. Jerzy Więsik. Na dalszym planie widoczna jest łacińska sentencja, której słowa brzmią: QUOD FELIX FAUSTUM, FORTUNATUMQUE SIT!
Tytuł: Uroczystość akademicka w SGGW. Przemawia dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW prof. Leszek Żukowski
Autor: autorstwo nieznane
Miejsce: SGGW Warszawa
Datowanie: l. 1987-1990
Nr inwentarzowy: MSGGW-F-183/38
Opis: Fotografia czarno-biała z uroczystości akademickiej, wykonana między 1987 a 1990 rokiem w auli SGGW w Warszawie. Przedstawia dziekana Wydziału Technologii Drewna SGGW prof. Leszka Żukowskiego podczas przemówienia w otoczeniu członków Senatu Akademickiego SGGW. Na dalszym planie z lewej strony widoczna jest dziekan Wydziału Żywienia Człowieka oraz Gospodarstwa Domowego SGGW prof. Anna Gronowska-Senger oraz znajdujący się w drugim rzędzie prof. Aleksander Rejman z Wydziału Ogrodniczego SGGW.
Tytuł: Wydarzenie z udziałem członków społeczności akademickiej SGGW. Uczestnicy spotkania w sali Pałacu Rektorskiego
Autor: Marianna Nowak/SGGW-AR
Miejsce: Pałac Ursynowski
Datowanie: ok. 1989 r.
Nr inwentarzowy: MSGGW-F-183/68
Opis: Fotografia czarno-biała ze spotkania dla członków społeczności akademickiej SGGW, wykonana ok. 1989 roku w sali Pałacu Ursynowskiego w Warszawie. Przedstawia licznie zgromadzonych uczestników wydarzenia. Widok na kilka rzędów siedzących osób. W pierwszym rzędzie znajdują się m.in.: rektor SGGW w latach 1981-1987 prof. Maria J. Radomska, prof. Józef Kochman i prof. Alfons Zielonko z Wydziału Ogrodniczego SGGW, dyrektor Departamentu Organizacji i Rozwoju Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Edukacji Narodowej dr Ryszard Droba. W drugim rzędzie są obecni: dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW prof. Leszek Żukowski, dziekan Wydziału Żywienia Człowieka oraz Gospodarstwa Domowego SGGW prof. Anna Gronowska-Senger, I sekretarz Komitetu Uczelnianego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej ppłk mgr Włodzimierz Nieporęt, dziekan Wydziału Melioracji Wodnych SGGW prof. Elżbieta Biernacka oraz zastępca naczelnika Urzędu Dzielnicy Warszawa-Mokotów mgr inż. Zbigniew Kaliszyk. W tłumie można również dojrzeć prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. Emila Nalborczyka oraz prorektora ds. studenckich prof. Andrzeja Grzywacza. Na ścianach sali widoczne są portrety rektorów SGGW: prof. Wacława Dąbrowskiego, prof. Jana Miklaszewskiego i w drugiej sali prof. Henryka Jasiorowskiego.
Tytuł: Spotkanie z udziałem członków społeczności akademickiej SGGW. Uczestnicy wydarzenia
Autor: Marianna Nowak/SGGW-AR
Miejsce: Pałac Ursynowski
Datowanie: ok. 1989 r.
Nr inwentarzowy: MSGGW-F-183/75
Opis: Fotografia czarno-biała ze spotkania dla członków społeczności akademickiej SGGW, wykonana ok. 1989 roku w sali Pałacu Ursynowskiego w Warszawie. Przedstawia licznie zgromadzonych uczestników wydarzenia. Widok na trzy rzędy stojących osób. W pierwszym znajduje się dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW prof. Leszek Żukowski, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. Emil Nalborczyk oraz zastępca naczelnika Urzędu Dzielnicy Warszawa-Mokotów mgr inż. Zbigniew Kaliszyk. W drugim rzędzie widoczny jest m.in. dziekan Wydziału Ogrodniczego SGGW prof. Selim Kryczyński.
Tytuł: Spotkanie dla członków społeczności akademickiej SGGW. Uczestnicy wydarzenia
Autor: Marianna Nowak/SGGW-AR
Miejsce: Pałac Ursynowski
Datowanie: ok. 1989 r.
Nr inwentarzowy: MSGGW-F-183/92
Opis: Fotografia czarno-biała ze spotkania dla członków społeczności akademickiej SGGW, wykonana ok. 1989 roku w sali Pałacu Ursynowskiego w Warszawie. Przedstawia uczestników wydarzenia podczas bankietu i prowadzonych rozmów. W gronie tym znajdują się m.in.: prof. Alfons Zielonko z Wydziału Ogrodniczego SGGW, dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW prof. Leszek Żukowski, a także prof. Józef Kochman z Wydziału Ogrodniczego SGGW.
Tytuł: Konferencja międzynarodowa Wydziału Technologii Drewna SGGW. Uczestnicy wydarzenia
Autor: SGGW-AR
Miejsce: SGGW Warszawa
Datowanie: 1989 r.
Nr inwentarzowy: MSGGWF-195/16
Opis: Fotografia czarno-biała z konferencji międzynarodowej “Fundamental Research of Wood” zorganizowanej przez Wydział Technologii Drewna SGGW, wykonana w 1989 roku w sali Pałacu Ursynowskiego w Warszawie. Przedstawia uczestników wydarzenia. W gronie tym znajduje się dziekan wydziału prof. Leszek Żukowski.
Tytuł: Konferencja międzynarodowa Wydziału Technologii Drewna SGGW. Przemawia dziekan prof. Leszek Żukowski
Autor: SGGW-AR
Miejsce: SGGW Warszawa
Datowanie: 1989 r.
Nr inwentarzowy: MSGGW-F-195/20
Opis: Fotografia czarno-biała z konferencji międzynarodowej “Fundamental Research of Wood” zorganizowanej przez Wydział Technologii Drewna SGGW, wykonana w 1989 roku w sali Pałacu Ursynowskiego w Warszawie. Przedstawia dziekana prof. Leszka Żukowskiego podczas przemówienia do zgromadzonych uczestników wydarzenia.
Tytuł: Inauguracja roku akademickiego w końcu lat 80. XX wieku. Senat Akademicki SGGW
Autor: SGGW-AR
Miejsce powstania: SGGW Warszawa
Datowanie: l. 1987-1990
Nr inwentarzowy: MSGGW-F-196/10
Opis: Fotografia czarno-biała z inauguracji roku akademickiego, wykonana między 1987 a 1990 rokiem w auli SGGW przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Przedstawia członków Senatu Akademickiego. Przy stole prezydialnym od prawej znajdują się: prorektor ds. rolniczych i leśnych zakładów doświadczalnych oraz współpracy z terenem prof. Piotr Lewicki, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. Emil Nalborczyk, rektor SGGW prof. Wiesław Barej, prorektor ds. studenckich prof. Andrzej Grzywacz, dziekan Wydziału Weterynaryjnego SGGW prof. Włodzimierz Kluciński, dziekan Wydziału Ogrodniczego SGGW prof. Selim Kryczyński, dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW prof. Leszek Żukowski, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego SGGW prof. Wojciech Józwiak, dziekan Wydziału Żywienia Człowieka i Gospodarstwa Domowego SGGW prof. Anna Gronowska-Senger oraz prof. Adolf Horubała z Wydziału Technologii Żywności SGGW. W drugim rzędzie widoczna jest prof. Jadwiga Chachułowa z Wydziału Zootechnicznego SGGW oraz prof. Marcin Szulc z Wydziału Weterynaryjnego SGGW.
Tytuł: Inauguracja roku akademickiego w SGGW. Senat Akademicki SGGW
Autor: autorstwo nieznane
Miejsce: SGGW Warszawa
Datowanie: l. 1987-1990
Nr inwentarzowy: MSGGWF-199/19
Opis: Fotografia czarno-biała z inauguracji roku akademickiego, wykonana między 1987 a 1990 rokiem w auli SGGW w Warszawie. Przedstawia członków Senatu Akademickiego. Przy stole prezydialnym od lewej znajdują się: prof. Wojciech Wolski z Wydziału Melioracji Wodnych SGGW, dziekan Wydziału Żywienia Człowieka i Wiejskiego Gospodarstwa Domowego SGGW prof. Anna Gronowska-Senger, prodziekan Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego SGGW prof. Andrzej Bernacki, dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW prof. Leszek Żukowski oraz dziekan Wydziału Ogrodniczego SGGW prof. Selim Kryczyński. W drugim rzędzie siedzą w czarnych togach: prof. Witold Dzbeński z Wydziału Technologii Drewna SGGW oraz prof. Jan Skibiński z Wydziału Melioracji Wodnych SGGW.
Tytuł: Spotkanie opłatkowe dla członków społeczności akademickiej SGGW. Profesorowie SGGW
Autor: autorstwo nieznane
Miejsce: Pałac Ursynowski, Warszawa
Datowanie: 1992 r.
Nr inwentarzowy: MSGGW-F-206/31
Opis: Fotografia kolorowa ze spotkania opłatkowego dla członków społeczności akademickiej SGGW, wykonana w 1992 roku w sali Pałacu Ursynowskiego w Warszawie. Przedstawia uczestników wydarzenia. Profesorów SGGW. W gronie tym znajdują się: rektor SGGW prof. Jan Górecki, prof. Jerzy Ważny z Wydziału Technologii Drewna SGGW oraz dziekan tego wydziału prof. Leszek Żukowski.
Tytuł: Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa SGGW prof. Tadeuszowi Wolskiemu. Przemawia Minister Rolnictwa Waldemar Pawlak
Autor: autorstwo nieznane
Miejsce: Aula Kryształowa SGGW
Datowanie: 1992 r.
Nr inwentarzowy: MSGGW-F-207/6
Opis: Fotografia kolorowa z uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa SGGW prof. Tadeuszowi Wolskiemu, wykonana w 1992 roku w Auli Kryształowej przy ul. Nowoursynowskiej w Warszawie. Przedstawia Ministra Rolnictwa Waldemara Pawlaka podczas przemówienia w otoczeniu członków Senatu Akademickiego SGGW. Przy stole prezydialnym od lewej znajdują się: rektor SGGW prof. Jan Górecki, prorektor ds. nauki prof. Włodzimierz Kluciński, prorektor ds. dydaktyki prof. Anna Gronowska-Senger oraz prorektor ds. rozwoju prof. Witold Dzbeński. W dalszym rzędzie natomiast są widoczni: dziekan Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego SGGW prof. Janusz Lewandowski oraz dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW prof. Leszek Żukowski.
Tytuł: Doktorat Honoris Causa SGGW ks. kardynała Józefa Glempa. W otoczeniu członków Senatu Akademickiego
Autor: Marek Radkowski/SGGW
Miejsce: SGGW Warszawa
Datowanie: 1991 r.
Nr inwentarzowy: MSGGWF-330/5
Opis: Fotografia kolorowa z uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa SGGW, wykonana w 1991 roku w auli SGGW w Warszawie. Przedstawia uhonorowanego zaszczytnym tytułem kardynała Józefa Glempa z dyplomem w otoczeniu członków Senatu Akademickiego SGGW. W gronie tych osób znajdują się od lewej: dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW prof. Leszek Żukowski, dziekan Wydziału Weterynaryjnego SGGW prof. Waldemar Pilarski oraz dziekan Wydziału Leśnego SGGW prof. Andrzej Grzywacz. W tle widoczny jest fragment godła SGGW z wizerunkiem orła akademickiego w otoku z wieńca dożynkowego oraz data 1991/1992.
Tytuł: Uroczystość akademicka w SGGW. Władze Uczelni i Senat podczas spaceru w kierunku Pałacu Ursynowskiego
Autor: autorstwo nieznane
Miejsce: SGGW Warszawa
Datowanie: l. 1993-1996
Nr inwentarzowy: MSGGWF-1037/32/1
Opis: Fotografia kolorowa z uroczystości akademickiej, wykonana między 1993 a 1996 rokiem na terenie kampusu SGGW w Ursynowie. Przedstawia władze Uczelni oraz członków Senatu podążających w kierunku Pałacu Ursynowskiego. W gronie tym znajdują się: prof. Leszek Żukowski z Wydziału Technologii Drewna SGGW, prof. Andrzej Grzywacz z Wydziału Leśnego SGGW, prof. Jadwiga Chachułowa z Wydziału Zootechnicznego SGGW, prof. Elżbieta Biernacka z Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska SGGW, dziekan Wydziału Żywienia Człowieka oraz Gospodarstwa Domowego SGGW prof. Anna Gronowska-Senger, dziekan Wydziału Leśnego SGGW prof. Heronim Olenderek, dziekan Wydziału Technologii Żywności SGGW prof. Bohdan Drzazga, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego SGGW prof. Janusz Lewandowski oraz dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW prof. Witold Dzbeński.
Tytuł: Uroczystość akademicka w SGGW. Uczestnicy wydarzenia
Autor: autorstwo nieznane
Miejsce: Aula Kryształowa
Datowanie: 1992/1993 r.
Nr inwentarzowy: MSGGW-F-1037/32/2
Opis: Fotografia kolorowa z uroczystości akademickiej, wykonana w 1992 lub 1993 roku w Auli Kryształowej przy ul. Nowoursynowskiej w Warszawie. Przedstawia uczestników wydarzenia. Licznie zgromadzonych gości oraz członków Senatu podczas przemówienia rektora SGGW prof. Jana Góreckiego. W gronie tym znajdują się: prorektor ds. dydaktyki prof. Anna Gronowska-Senger, prorektor ds. nauki prof. Włodzimierz Kluciński, prorektor ds. rozwoju prof. Witold Dzbeński. W drugim rzędzie są obecni: dziekan Wydziału Techniki Rolniczej i Leśnej SGGW prof. Jerzy Więsik, dziekan Wydziału Technologii Żywności SGGW prof. Bohdan Drzazga, dziekan Wydziału Zootechnicznego SGGW prof. Ewa Świerczewska, dziekan Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska SGGW prof. Edward Pierzgalski, dziekan Wydziału Leśnego SGGW prof. Andrzej Grzywacz, dziekan Wydziału Rolniczego SGGW prof. Andrzej Radecki, dziekan Wydziału Weterynaryjnego SGGW prof. Waldemar Pilarski, dziekan Wydziału Ogrodniczego SGGW prof. Władysław Gosiewski, dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW prof. Leszek Żukowski, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego SGGW prof. Janusz Lewandowski oraz dziekan Wydziału Żywienia Człowieka i Gospodarstwa Domowego SGGW prof. Teresa Pałaszewska-Reindl.