Spotkanie z cyklu “Ku Niepodległości”
W środę, dn. 21.02.2024 roku, odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „KU NIEPODLEGŁOŚCI”, zorganizowane przez Muzeum SGGW we współpracy z Fundacją My Obywatele Unii Europejskiej. Pomysł na cykliczne wydarzenia o charakterze historycznym i upamiętniającym, wziął się z racji faktu o licznym udziale członków społeczności akademickiej SGGW i protoplastów w walkach o niepodległość Ojczyzny.
Pierwsze i inaugurujące spotkanie w całości dedykowane zostało jednemu z profesorów Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, od 1840 roku Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa – prof. Wojciechowi B. Jastrzębowskiemu. Wybitnemu wykładowcy tej Uczelni, przyrodnikowi, krajoznawcy i wychowawcy wielu pokoleń młodzieży akademickiej. Swoją karierę zawodową profesor Jastrzębowski rozpoczął na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim. Po wybuchu Powstania Listopadowego stał się uczestnikiem krwawych walk o odzyskanie suwerenności w bitwie pod Olszynką Grochowską. Pod wpływem tamtejszych przeżyć i przemyśleń stworzył dzieło na wskroś oryginalne i prekursorskie zatytułowane „Konstytucja dla narodów Zjednoczonej Europy”, zakładające wizję krajów europejskich żyjących we wzajemnej wspólnocie, wolnych od wojen, wyróżniających się swobodą i równością wśród obywateli, poszanowaniem praw, a także otwartością i integralnością granic.
Na wykład mający formę otwartą przybyli zaproszeni goście, w szczególności ze środowiska akademickiego SGGW. Obecne władze Uczelni reprezentował Pan Prorektor ds. Nauki, prof. Tomasz Okruszko. Wydarzenie uświetnili również Rektorzy poprzednich kadencji. Pan prof. Włodzimierz Kluciński, Rektor SGGW w latach 1996-2002, a także Pan prof. Wiesław Bielawski, Rektor SGGW w latach 2016-2020. Swoją obecnością zaszczycił także Pan prof. Leszek Żukowski, wieloletni pracownik Uczelni, w latach 1987-1993 dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW. Świadek historii. W czasie II wojny światowej żołnierz Szarych Szeregów. Uczestnik Powstania Warszawskiego, a w okresie 2013-2020 Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Postać obdarzona szczególną czcią i estymą w środowisku Uczelni.
Na spotkanie przybyli członkowie Stowarzyszenia Wychowanków SGGW oraz jego Zarząd reprezentowany przez Panią Prezes Grażynę Skalmierską i wieloletniego Wiceprezesa Stowarzyszenia Pana Józefa Rzewuskiego. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się szacowni profesorowie i pracownicy Uczelni od wielu lat zaprzyjaźnieni z Muzeum SGGW. Pan prof. Stefan Pietkiewicz z Katedry Fizjologii Roślin. Pan prof. Józef Chojnicki i prof. Jan Łabętowicz z Katedry Gleboznawstwa. Prof. Piotr Stypiński z Katedry Agronomii Instytutu Rolnictwa. Radę ds. Muzeum reprezentował w tym dniu Pan prof. Czesław Waszkiewicz. Podczas wydarzenia nie zabrakło przedstawicielstwa z Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność, którą tego wieczoru reprezentowały Pani dr Anna Gołębiewska oraz Pani Maria Kupczyk. Jak również Dyrekcji Biblioteki Głównej SGGW im. prof. Władysława Grabskiego w osobie Pana dr Wojciecha Woźniaka.
Wielką radość sprawił wszystkim widok studentów z kierunku Turystyka i Rekreacja na Wydziale Ekonomicznym SGGW, którzy zjawili się pod przewodnictwem Pana dr Macieja Stawickiego z Zakładu Studiów Regionalnych i Europejskich. Jak również studentów i pasjonatów fotografii z akademickiego koła SGGW, którzy zechcieli uwiecznić momenty związane z wydarzeniem w swoim fotoreportażu.
Swoją obecnością uświetnili je także goście spoza Uczelni, w tym Pan Michał Matejka, Radny Przewodniczący Dzielnicy Ursynów. Pani Renata Marut, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Prezes Zarządu My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacji im. prof. Wojciecha B. Jastrzębowskiego.
Po krótkim otwarciu i przywitaniu uczestników głos został przekazany prelegentom, którzy przybliżyli postać profesora Jastrzębowskiego z różnych perspektyw, opowiadając o faktach mniej lub bardziej znanych z jego życiorysu.
W zacnym gronie gości specjalnych znaleźli się:
Pani Alicja Wejner – dziennikarka, pisarka, członkini Związku Literatów Polskich. Autorka wielu publikacji prasowych i książkowych, w tym m.in.: Pilota zamienię, Była sobie matka, Ósmy etap, Tutaj mieszkam, także obszernej monografii poświęconej na przybliżenie życia i działalności prof. Wojciecha B. Jastrzębowskiego pt. Azymut wspólna Europa. Jastrzębowski. Założycielka Wydawnictwa Jagoda.
Pan Olgierd Łukaszewicz – aktor teatralny i filmowy. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od wielu lat związany z warszawskimi scenami – Teatrem Dramatycznym, Współczesnym, Powszechnym i Studio. Grał także jako aktor Teatru Narodowego. Dwukrotnie prezes Związku Artystów Scen Polskich. Bogate dossier zawodowe zawiera liczne role u takich reżyserów jak m.in. Kazimierz Kutz, Andrzej Wajda, Juliusz Machulski, Filip Bajon. Odznaczony Orderem Odrodzenia Polski, Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Założyciel fundacji „My Obywatele Unii Europejskiej im. prof. Wojciecha B. Jastrzębowskiego”. Popularyzator „Konstytucji dla Europy” z 1832 roku autorstwa profesora Jastrzębowskiego.
Prof. Elżbieta Jastrzębowska – profesor nauk humanistycznych, archeolog i historyk sztuki. Kształciła się na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Papieskim Archeologii Chrześcijańskiej w Rzymie i na Sorbonie w Paryżu. Prowadzi wykłady z zakresu sztuki rzymskiej, wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej na macierzystej uczelni. Kierowała Stacją Naukową PAN w Rzymie oraz Zakładem Archeologii Klasycznej w Instytucie Archeologii. Autorka wielu publikacji z archeologii i historii sztuki antycznej. Wnuczka profesora Jastrzębowskiego i autorka książki „Z Warszawy do Europy. Dzieje czterech pokoleń Jastrzębowskich”.
Prof. Szymon Jastrzębowski – absolwent Wydziału Leśnego SGGW, także studia doktorancie i habilitacja na tej Uczelni. Zawodowo związany z Instytutem Badawczym Leśnictwa. W swoich badaniach zajmuje się genetyką populacyjną, koewolucją roślin i zwierząt, zagadnieniami dotyczącymi nasion, jak również potencjału adaptacyjnego leśnych zasobów genowych. Współautor przewodnika krajobrazowego zatytułowanego „Puszcza Kampinoska. Opowieści o wydmach, mokradłach i sosnach”.
Serdecznie dziękujemy naszym Prelegentom, niestrudzonym popularyzatorom wiedzy o życiu profesora Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. Wszystkim uczestnikom obecnym podczas otwarcia cyklu. A tych z Państwa, którzy nie byli z nami obecni tego wieczoru, zachęcamy do obejrzenia pełnego nagrania z wydarzenia, a także prezentacji przygotowanych przez Panią Alicję Wejner i Pana prof. Włodzimierza Klucińskiego. Fotorelacja już wkrótce!
Prosimy wyczekiwać kolejnych zaproszeń. Do zobaczenia w Muzeum SGGW!
Prezentacja z wykładu Pani Alicji Wejner
Prezentacja Rektora SGGW w latach 1996-2002, prof. dr hab. Włodzimierza Klucińskiego z odsłonięcia głazu profesora Jastrzębowskiego w Broku