Studenci SGGW z wizytą w Muzeum
Wizyta Studentów z kierunku Turystyka w Muzeum SGGW
W minioną środę, tj. 29 marca br., do Muzeum SGGW zawitały dwie grupy studentów kierunku Turystyka na Wydziale Ekonomicznym SGGW. W ten sposób odbyły się zajęcia z przedmiotu prowadzonego i uwzględnianego w planie zajęciowym tego kierunku o nazwie Przewodnictwo, które uczestnicy mieli okazję poznać w praktyce na przykładzie oprowadzania po naszym Muzeum. To już pewna tradycja zainicjowana kilka lat temu przez prof. dr hab. Halinę Powęską, która z powodzeniem jest realizowana w ramach lekcji muzealnych. Obecnie tę niepisaną tradycję kontynuuje pan dr Maciej Stawicki.
Było nam niezmiernie miło gościć studentów naszej Uczelni, którzy oprócz obserwacji i nabywanych doświadczeń zawodowych mogą poznać historię swojej Szkoły, która od ponad stu lat zapewnia swoim podopiecznym wyższe wykształcenie oraz daje szerokie możliwości rozwoju i spełniania osobistego potencjału.
Dlatego w trakcie oprowadzania przybliżane są dzieje SGGW począwszy od Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, będącego protoplastą w zakresie edukacji przyrodniczej na ziemiach polskich, poprzez kolejne wydarzenia jakie wystąpiły na chronologicznej osi czasu w XIX stuleciu, a następnie na początku XX wieku, stopniowo doprowadzając do utworzenia SGGW oraz jej upaństwowienia, by w następnych latach mogła ona służyć przykładnie i wzorowo dla dobra ogółu i pożytku publicznego, w pełni chwały oraz zasług osób, które przyczyniły się do jej błyskawicznego rozkwitu.
Biorąc za wyznacznik kolejność historycznych zdarzeń oraz ponad 200-letnią tradycję SGGW, kierunek oprowadzania zawsze jest ten sam i pozostaje w ścisłej korelacji z tytułem ekspozycji stałej „Z MARYMONTU NA URSYNÓW”. W ten sposób zabieramy naszych gości w podróż czasoprzestrzenną, która zaczyna się od Bielan i Żoliborza na północy Warszawy, gdzie znajdował się Instytut oraz jego dobra, by w dalszej kolejności stopniowo i umiarkowanie kierować się na południe, przez Śródmieście, gdzie nieśmiało zaczęło kształtować się szkolnictwo wyższe na progu ubiegłego wieku, Mokotów, gdzie zlokalizowana jest pierwsza stała siedziba Uczelni, obecnie już historyczna, która ostatecznie zmieniła się ok. 2003 roku w związku z przeprowadzką na Ursynów.
Ta niezwykła wędrówka wspierana jest barwnymi opowieściami i faktami z życiorysów znanych osobowości i postaci, które swoimi czynami oraz zdecydowanymi działaniami, postawą i osiągnięciami naukowymi, przysporzyli chwały oraz dumy swojej Alma Mater. Ale nie zapominajmy, że wizyta w SGGW to także zapoznawanie się z eksponatami i poznawanie ich związków w odniesieniu do historii Uczelni. Oprócz dokumentów, fotografii, materiałów publikowanych i pamiątek po studentach, wystawę zasilają meble, drobne formy wyposażenia biurowego, mapy oraz obiekty szczególne i unikatowe jak toga prof. Franciszka Staffa uszyta w 1945 roku z koca wojskowego podarowanego w ramach amerykańskiej pomocy UNRRA. Te i inne informacje odwiedzający uzyskują w czasie wizytowania w Muzeum. To dużo i zarazem niewiele zwłaszcza jeśli za skalę przyjąć ponad 200-letnie dzieje Szkoły.
Dla naszych studentów przygotowaliśmy dodatkowo grę zespołową „W poszukiwaniu skarbów Muzeum SGGW”, która polega na rozwiązywaniu zagadek i poszukiwaniu wybranych obiektów, co służyć ma wzajemnej współpracy w grupie i dostarczaniu radości oraz pozytywnych przeżyć naszej Młodzieży. Mamy nadzieję, że zajęcia te pozostaną na długo w ich pamięci, a przywoływane zawsze będą kojarzyć się dobrze i miło i, że pozyskane w ten sposób obserwacje staną się cennym i wartościowym doświadczeniem zawodowym. Dla nas największym skarbem są uśmiechy uczestników takich wizyt oraz niezapomniane wrażenia ze spotkań. Podczas tej lekcji muzealnej było dużo historii i opowiadania, którym towarzyszyła sytuacyjna powaga i koncentracja, ale nie zabrakło też humorystycznych i zabawnych momentów, a wesoły i pogodny nastrój towarzyszył wszystkim do końca! Dziękujemy naszym Wspaniałym Studentom za tak fajną i sympatyczną atmosferę oraz obecność. Teraz pozostaje nam oczekiwać na przybycie kolejnych roczników.
Do zobaczenia w Muzeum SGGW!