Święto Niepodległości w SGGW
W czwartek, dn. 9 listopada br., w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości 2023. W tym roku przypadała 105. rocznica odzyskania przez Polskę suwerenności, dzięki której nasz kraj ponownie zaistniał na mapach Europy oraz świata po 123 latach obcej dominacji.
W wydarzeniu wzięło udział wielu zaproszonych gości i przedstawicieli społeczności akademickiej.
Obecne władze Uczelni reprezentowali Prorektorzy SGGW. Pan prof. Kazimierz Tomala, prorektor ds. rozwoju. Pani prof. Marta Mendel, prorektor ds. współpracy międzynarodowej. Pan prof. Jarosław Gołębiewski, prorektor ds. dydaktyki. Pan prof. Tomasz Okruszko, prorektor ds. nauki. Również Pan dr inż. Władysław Skarżyński, Kanclerz SGGW.
Swoją obecnością zaszczycili także Rektorzy SGGW z ubiegłych kadencji. Pan Prof. Włodzimierz Kluciński, rektor SGGW w latach 1996-2002. Pan Prof. Tomasz Borecki, rektor SGGW w latach 2002-2008. Pan prof. Alojzy Szymański, rektor SGGW w latach 2008-2016.
Udział w uroczystości zaznaczyli również Dziekani wydziałów i Dyrektorzy instytutów. Pani prof. Justyna Więcek, dziekan Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt. Pan prof. Marcin Bańbura, dyrektor Instytutu Medycyny Weterynaryjnej. A także przedstawiciele Wydziału Ekonomicznego SGGW i Instytutu Ekonomii Finansów, które w tym roku objęły honorowym patronatem wszystkie wydarzenia w Muzeum SGGW. Pan dziekan prof. Marcin Ratajczak i Pan dyrektor prof. Mariusz Maciejczak.
W wydarzeniu gościły dwie wybitne osobowości, które pokoleniowo łączą się nie tylko z trudnymi dziejami Polski w ubiegłym stuleciu, jak wojna 1939-1945, czasy stalinizmu i komunizmu. Lecz także wielkimi zasługami dla Ojczyzny i dla SGGW.
- Pan prof. Leszek Żukowski, wieloletni pracownik Uczelni, dziekan Wydziału Technologii w latach 1987-1993. W czasie II wojny światowej żołnierz Szarych Szeregów. Uczestnik Powstania Warszawskiego. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w latach 2013-2020.
- Pan prof. Marian Drozdowski, historyk i biografista, varsavianista, profesor nauk humanistycznych, zawodowo związany m.in. z Instytutem Historii PAN. Od wielu lat także z Uczelnią. W czasie II wojny przebywał z rodziną w łódzkim obozie hitlerowskim.
W gronie zacnych gości znaleźli się także członkowie Rady ds. Muzeum: Pan prof. Tomasz Borecki, Pan prof. Czesław Waszkiewicz, a także Pan prof. Jan Niemiec.
Emerytowani pracownicy Uczelni, którzy od wielu lat biorą udział w obchodach z okazji Święta Narodowego, upamiętniających rektorów SGGW i członków społeczności akademickiej SGGW poległych w walkach i wojnach o niepodległość. Pani prof. Jadwiga Chachuła, wieloletnia pracownik Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW. Pani Katarzyna Wierzchowska, wieloletnia wicedyrektor Biblioteki Głównej SGGW. Pani Irena Mioduszewska, długoletnia kierownik Biura Organizacyjnego SGGW.
Na wydarzenie przybyli także Członkowie i Zarząd Stowarzyszenia Wychowanków SGGW reprezentowany przez Panią prezes Grażynę Skalmierską i wiceprezesa Józefa Rzewuskiego. Dla przypomnienia należy podkreślić, że od 2011 roku Muzeum SGGW jest współorganizatorem uroczystości niepodległościowych razem ze Stowarzyszeniem.
Szczególnie duża radość napawała z powodu obecności studentów naszej Uczelni, którzy od kilku lat są angażowani w przygotowania do uroczystości. I gdy wybija jej czas, dostojnie prezentują się w czapkach studenckich SGGW przypominając wszystkim o jednej z najdawniejszych tradycji Uczelni. Pozwalając cofnąć się do czasów, kiedy zawzięcie toczyły się walki o granice Rzeczpospolitej. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyli studenci z Międzywydziałowego Koła Turystyki pod przewodnictwem Pani Weroniki Niemońskiej.
Zgodnie z przyjętą od kilku lat jego formułą, uroczystości niepodległościowe rozpoczęły się od sympozjum dedykowanego jednemu z Rektorów SGGW. Tegoroczne wspomnienia zostały poświęcone prof. Stefanowi Biedrzyckiemu, zarządzającemu Uczelnią w okresie międzywojennym w latach 1921-1922 i 1929-1932.
Wszystkich gości przybyłych tego dnia przywitał Pan dr Wojciech Woźniak, dyrektor Biblioteki Głównej SGGW, gdzie od ponad dekady organizowana jest pierwsza część uroczystości. Następnie swoje przemówienie wygłosił I Zastępca Rektora SGGW, pan prof. Kazimierz Tomala, który odniósł się w swoich słowach do tradycji kultywowania osób zasłużonych dla Uczelni, Ojczyzny, Nauki. Odwołując się do wartości i dziedzictwa pozostawionego przez Pana Rektora Biedrzyckiego. W dydaktyce, upowszechnianiu wiedzy, metodologii badań, a także w maszynoznawstwie rolniczym. Spełniane na wielu stanowiskach. Profesora, Rektora, Dziekana Wydziału Ogrodniczego SGGW.
W dalszej kolejności swoje referaty na temat jednego z pierwszych Rektorów SGGW, jego działalności, zasług, a także funkcjonowania Uczelni w początkach ubiegłego wieku, wygłosili:
- Prof. dr hab. Sławomir Podlaski z Katedry Fizjologii Roślin SGGW, historyk Uczelni, badający jej dzieje m.in. z uwagi na udział studentów SGGW oraz jej protoplastów w zrywach narodowowyzwoleńczych. Wystąpienia Pana profesora Podlaskiego zatytułowane było Prof. Stefan Biedrzycki współtwórca SGGW.
- Dr inż. Krzysztof Korpysz z Instytutu Inżynierii Produkcji SGGW, będącego spadkobiercą założonego w międzywojniu Zakładu Maszynoznawstwa Rolniczego. Swój wykład wygłosił pod tytułem inż. Stefan Biedrzycki – naukowiec, dydaktyk, konstruktor, popularyzator mechanizacji rolnictwa.
Prezentacja multimedialna z sympozjum dedykowanego Rektorowi Biedrzyckiemu
Niespodziewanie w trakcie sympozjum swój krótki wykład na temat Budowniczych II RP wygłosił Pan prof. Marian M. Drozdowski, przypominając takie sylwetki Ojców Niepodległości jak Marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Władysław Grabski, Wincenty Witos.
Po części wspomnieniowej tradycyjnie goście przenieśli się do hallu z Galerią Rektorów SGGW na wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich przy oprawie muzycznej Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI. Tegoroczny koncert uświetniły występy i popisy wokalne utalentowanych solistów z zespołu. Pani Karoliny Lizar, Pana Dariusza Pecyny i Pani Patrycji Ciborowskiej, które rozchodziły się przy akompaniamencie fortepianowo-skrzypcowym i perkusji z udziałem wykonawców: Państwa Pauliny i Radosława Puszyło, a także Pana Jaremy Jarosińskiego. Po Hymnie Narodowym odśpiewano takie utwory patriotyczne jak: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Białe róże”, „Piechota”, „O Mój Rozmarynie”, „Przybyli Ułani Pod Okienko”, „Wojenko, Wojenko”, „Czerwone Maki na Monte Cassino”. Między utworami zostały odczytane informacje na temat każdej z pieśni przybliżające ich krótką historię. Prowadzenie tej części spoczęło w gestii studentki pierwszego roku Turystyki i Rekreacji, Pani Wiktorii Pielak.
Następnie wszyscy udali się do hallu Auli Kryształowej na Apel Poległych upamiętniający ofiary II wojny światowej z grona akademickiego SGGW, gdzie znajdują się cztery tablice gęsto pokryte ich nazwiskami. W tym profesorów, pracowników naukowych, pomocniczych i administracyjnych, studentów i absolwentów. Tę część otworzył Pan Józef Rzewuski, wieloletni i oddany pracownik Szkoły, współzałożyciel Muzeum SGGW, prezes Stowarzyszenia Wychowanków SGGW, który podkreślił rangę i znaczenie tej niezwykle ważnej i jakże odległej tradycji składania hołdu oraz wieńców pod tablicami. Poniżej kilka fotografii z ubiegłego wieku dla przypomnienia tej wielkiej dbałości środowiska Uczelni o upamiętnianie.
Uroczystości upamiętniające Poległych i Pomordowanych członków społeczności akademickiej SGGW w czasie II wojny światowej, przy tablicach z ich nazwiskami w holu
Auli Kryształowej, lata 70. XX wieku.
W dalszej kolejności przemowę okolicznościową wygłosił Pan prof. Kazimierz Tomala, który odniósł się do świąt listopadowych związanych ze wspominaniem Dusz Zmarłych, w tym także uczestników walk o niepodległość Ojczyzny. Podkreślając tak liczny udział grona SGGW i jej protoplastów, Instytutu w Marymoncie i w Puławach, w bojach stoczonych na różnych frontach i polach bitewnych. Wskazując na wielką odpowiedzialność w patriotycznym wychowaniu dzieci i młodzieży, a także ogromną rolę historii, która powinna dostarczać najcenniejszych lekcji.
W trakcie Apelu przywołano ofiary Kampanii Wrześniowej, obozów hitlerowskich, łagrów Gułagu i wywózek na Daleki Wschód, zamordowanych przez NKWD i sowietów w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie, Charkowie. Poległych w Powstaniu Warszawskim, egzekucjach publicznych, innych dramatycznych okolicznościach. Łącznie to 452 osoby.
Uroczyste upamiętnienie otrzymało oprawę instrumentalną Orkiestry Reprezentacyjnej SGGW z udziałem werblisty, a także sygnalisty, który odegrał utwory na trąbkę „Śpij Kolego” i „Cisza”.
Asystę honorową przy tablicach pełnili studenci Wydziału Ekonomicznego SGGW na kierunku Turystyka i Rekreacja. W wydarzeniu obecny był Poczet Sztandarowy SGGW.
Odsłonięcie tablic pamiątkowych w hallu Auli Kryształowej SGGW przez prorektora prof. Zbigniewa Muszyńskiego w 1967 r.
Po złożeniu hołdu i kwiatów przez delegacje władz Uczelni, niektórych wydziałów, a także członków Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, nastąpiło przejście pod pomnik-tablicę znajdujący się na osi Pałacu Ursynowskiego, wspominający wszystkie ofiary walk i wojen ze środowiska Uczelni z lat 1918-1920 i 1939-1945.
Dziękujemy za uczestnictwo i moc wzruszeń!
Nagrania z uroczystości
Nagranie z pierwszej części uroczystości: sympozjum i śpiewanie pieśni patriotycznych.
Nagranie z drugiej części uroczystości: Apel Poległych.