URSYNÓW – Historia Miejsca
W ramach obchodów jubileuszu 200-lecia tradycji kształcenia rolniczego w Polsce, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprezentowała wyjątkową plenerową wystawę pt. „Ursynów – historia miejsca”. Ekspozycja, usytuowana przy głównym wejściu do kampusu od ulicy Nowoursynowskiej, spotkała się z dużym zainteresowaniem społeczności akademickiej, mieszkańców Ursynowa oraz odwiedzających kampus gości. Dzięki niej możliwe było przybliżenie szerokiej publiczności mało znanych, a zarazem fascynujących dziejów terenów dzisiejszego Ursynowa, które w przeszłości stanowiły część majątku wilanowskiego i odegrały istotną rolę w historii krajobrazu kulturowego Warszawy.
Dzięki uprzejmości autorów wystawy – dr Doroty Sikory z Katedry Sztuki Krajobrazu Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW, a także Anny Hanaki i Macieja Rymkiewicza – ekspozycja została ponownie udostępniona, tym razem w ramach konferencji naukowej „Korzenie i Korony. Park SGGW w Ursynowie”. To wyjątkowe wydarzenie naukowe poświęcone jest historii, tożsamości i współczesnej roli uczelnianych terenów zieleni, ze szczególnym uwzględnieniem parku znajdującego się na kampusie SGGW.
Wystawa „Ursynów – historia miejsca” opowiada historię tej części Warszawy, zaczynając od czasów króla Jana III Sobieskiego, który włączył ją do dóbr wilanowskich jako część kompozycyjnego zamknięcia Barokowej Osi Królewskiej. Prezentuje losy niewielkiej rezydencji o nazwie Rozkosz, założonej w 1775 roku przez francuskiego oficera Józefa Maisonneuve, a także kolejne etapy rozwoju przestrzennego i funkcjonalnego tych terenów – aż po współczesność. Narracja wystawy prowadzona jest w sposób przystępny i atrakcyjny wizualnie, a uzupełniają ją starannie dobrane ilustracje archiwalne, ryciny, mapy oraz fotografie dokumentujące zmiany zachodzące w przestrzeni Ursynowa na przestrzeni wieków.
Obecność wystawy podczas konferencji „Korzenie i Korony” nie jest przypadkowa – stanowi bowiem doskonały przykład świadomego łączenia nauki, historii, dziedzictwa kulturowego oraz nowoczesnego podejścia do interpretacji miejsca. Uczestnicy konferencji mogą nie tylko zapoznać się z najnowszymi badaniami dotyczącymi parku SGGW i jego znaczenia w krajobrazie miasta, ale również osobiście doświadczyć historii miejsca, które codziennie mijają, często nie zdając sobie sprawy z jego głębokich korzeni.
Wystawa będzie dostępna dla uczestników wydarzenia oraz wszystkich zainteresowanych do końca bieżącego roku.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji i wzięcia udziału w wyjątkowej podróży przez dzieje Ursynowa – miejsca, które od wieków łączy w sobie piękno natury, kunszt ogrodowy i pasję ludzi tworzących jego historię.
Wystawa przygotowana z okazji 200-lecia
tradycji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
AUTORZY WYSTAWY:
Dorota Sikora (Katedra Architektury Krajobrazu SGGW ),
Anna Hanaka, Maciej Rymkiewicz
W WYSTAWIE WYKORZYSTANO MATERIAŁY IKONOGRAFICZNE ZE ZBIORÓW:
Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Centralnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Biblioteki Narodowej, Muzeum
Narodowego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla
Jana III w Wilanowie
