Wystawa stała
Wystawa stała „Z Marymontu na Ursynów”
28 stycznia 2008 roku uroczyście zainaugurowano działalność Muzeum SGGW otwarciem wystawy stałej zatytułowanej „Z Marymontu na Ursynów”. Wystawa ukazuje w porządku chronologicznym najważniejsze wydarzenia z dziejów Uczelni, od korzeni sięgających Instytutu Agronomicznego w Marymoncie do współczesnej siedziby na Ursynowie. Ekspozycja została przygotowana w oparciu o materiały przekazane do Muzeum przez poszczególne jednostki i wydziały Uczelni, absolwentów, członków Stowarzyszenia Wychowanków SGGW oraz osoby prywatne, emocjonalnie i sentymentalnie związane z historią Szkoły. Składa się z kilku działów tematycznych:
Dział I. Marymont i Marymontczycy
Wiąże się z dorobkiem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, historycznego poprzednika SGGW. Wybrane zagadnienia objaśniają okoliczności powołania do życia pierwszej wyższej szkoły rolniczej na ziemiach polskich. Towarzyszą im graficzne wizerunki dyrektorów Instytutu, przedstawienia pałacyku królowej Marysieńki Sobieskiej, gdzie znajdowała się jego pierwsza siedziba, a także pałacu Czartoryskich w Puławach, gdzie została przeniesiona w 1862 roku. W tej części eksponowane są także podręczniki autorstwa Michała Oczapowskiego, drugiego dyrektora szkoły, profesora Uniwersytetu Wileńskiego, a przede wszystkim wielkiego teoretyka rolnictwa. Uwagę zwracają XIX-wieczne dokumenty dla słuchaczy Instytutu, potwierdzające zdobyte wykształcenie i umiejętności, tj. patent na wykształconego gospodarza oraz świadectwo ukończenia kursu w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa.
Dział II. Od Towarzystwa Kursów Naukowych do Wyższej Szkoły Rolniczej
Ukazuje etapy wskrzeszania kształcenia rolniczego na poziomie wyższym w początkach XX wieku, po tym jak w wyniku represji popowstaniowych w 1863 roku zlikwidowano Instytut w Puławach. Prezentowane obiekty nawiązują do działalności Wydziału Rolniczego przy Towarzystwie Kursów Naukowych, Kursów Przemysłowo – Rolniczych przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Rolniczej. Są to dokumenty i materiały kursantów wśród których znalazły się: odręcznie spisane życiorysy, świadectwa uprawniające do dalszego kontynuowania nauki, podania z prośbą o przyjęcie w poczet słuchaczy, plany zajęć, listy pisane z praktyk, fotografie legitymacyjne, albumy fotograficzne z wypraw naukowych.
Dział III. Sylwetka profesora Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego
Dział przybliża sylwetkę profesora Józefa Mikułowskiego – Pomorskiego, wybitnego naukowca, dydaktyka, a także pierwszego rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wśród pamiątek po profesorze znalazły się listy i zeszyty z notatkami, materiały dokumentujące przebieg i rozwój jego kariery naukowej, autorskie publikacje poświęcone wybranym zagadnieniom z dziedziny rolnictwa, fotografie z podróży naukowej do Stanów Zjednoczonych oraz dokument powołujący na Rektora SGGW przez Naczelnika Państwa. Tę część wzbogacają także obiekty artystyczne, takie jak akwarele z karykaturami profesorów Akademii Rolniczej w Dublanach pochodzące z 2 dekady ubiegłego stulecia.
Dział IV. Powstanie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
Obrazuje początki i pierwsze lata działalności SGGW powołanej wraz z nastaniem niepodległości w Polsce w 1918 roku. Zaprezentowano tu pierwszy Statut Uczelni i najstarsze protokoły z posiedzeń Senatu Akademickiego w 1923 roku. Wśród prezentowanych obiektów nie mogło zabraknąć także tych stricte związanych ze statusem studenta SGGW. Dlatego w tej części znajdują się: dyplom absolwenta SGGW, indeks, świadectwa egzaminacyjne i rozkłady zajęć, a ponadto znaczki poszczególnych kół wydziałowych oraz Znaczek Absolwenta SGGW. Zaprezentowano również „Księgę Pamiątkową SGGW” wydaną w 1937 roku z okazji potrójnego jubileuszu Szkoły. Materiał ilustracyjny przybliża miejsca, gdzie odbywały się zajęcia na terenie Warszawy zanim SGGW uzyskała swą pierwszą siedzibę, wyposażenie sal w pierwszym historycznym gmachu SGGW przy ul. Rakowieckiej oraz wygląd insygniów akademickich przynależnych rektorowi i dziekanom trzech najstarszych wydziałów. Część fotografii pokazywanych na wystawie dotyczy stacji doświadczalnych Uczelni podkreślających wartość łączenia kształcenia praktycznego z teoretycznym. Umieszczono w niej także modele dydaktyczne maszyn i narzędzi rolniczych, takich jak brona, radło, pług, kierat, sieczkarnia toporowa i bębnowa.
Dział V. SGGW w okresie okupacji i pierwszych latach powojennych
Dział tworzą fotografie ukazujące ośrodki tajnego nauczania SGGW na terenie Warszawy w okresie wojny i okupacji oraz widoki zdewastowanych pracowni w gmachu Uczelni przy ul. Rakowieckiej, gdzie stacjonowały wojska niemieckie. Szczególne znaczenie w tej części ekspozycji posiada toga pierwszego powojennego rektora SGGW prof. Franciszka Staffa, uszyta z koca wojskowego na uroczystość inauguracji roku akademickiego w maju 1945 roku. Wraz z togą prezentowany jest poruszający fragment przemówienia inauguracyjnego rektora. Pozostałe obiekty dokumentują trud związany z reaktywacją życia akademickiego w odradzającej się po wojnie stolicy.
Dział VI. Gabinet Rektora Franciszka Staffa
Odnosi się do osoby pierwszego powojennego rektora SGGW prof. Franciszka Staffa, któremu przypadła w udziale trudna misja wskrzeszenia życia akademickiego na Uczelni w latach 1945-1947. Można tu obejrzeć meble, które były na wyposażeniu gabinetu rektora: biurko typu american desk, szafkę żaluzjową, fotele reprezentacyjne oraz inne przedmioty i akcesoria takie jak lampa, maszyna do pisania Mercedes, mapy i grafiki, suwak logarytmiczny. Wystrojowi gabinetu towarzyszą dokumenty związane z osobą rektora: własnoręcznie spisany życiorys, świadectwo dojrzałości, karta wykładowcy SGGW oraz inne dokumenty związane z jego aktywnością zawodową na rzecz Uczelni.
Dział VII. Gabinet botanika
Kolejny dział wiąże się z osobą profesora botaniki Tadeusza Gorczyńskiego. Na aranżację jego gabinetu składa się biurko i biblioteczka w stylu eklektycznym. W tej części wystawy można zobaczyć także karty zabytkowego zielnika Katedry Botaniki Leśnej, tablice dydaktyczne z chorobami roślin oraz mikroskop – podstawowe narzędzie badawcze w pracy laboratoryjnej. Ekspozycję wzbogaca mapa z 1938 roku, ukazująca rozmieszczenie lasów, tartaków i zwierzyny łownej na terenie II RP, odwołująca się do dawnych tradycji kartograficznych.
Dział VIII. Doktorat honoris causa SGGW Jana Pawła II
W przestrzeni Muzeum SGGW upamiętniono także ważne wydarzenia związane z nadaniem tytułu doktora honoris causa SGGW Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w Watykanie. Oprócz fotografii z tej uroczystości i uroczystości rocznicowej, prezentowany jest portret Ojca Świętego, a także ozdobna książka wykonana na wzór średniowiecznych ksiąg iluminowanych, która miała być darem dla Ojca Świętego.
Drzewo genealogiczne – Ponad 200 lat tradycji SGGW!
Ekspozycję zamyka drzewo genealogiczne ukazujące dwa wieki tradycji kształcenia rolniczego na ziemiach polskich, począwszy od założonego w 1816 roku Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, aż do współczesności i obecnej siedziby SGGW na Ursynowie, gdzie przeszłość doskonale łączy się z nowoczesnością.