Zaproszenie na Kulturalny Czwartek
Zaproszenie na „Kulturalny Czwartek” do Muzeum SGGW
Wszystkich członków społeczności akademickiej SGGW serdecznie zapraszamy na „Kulturalny Czwartek” z udziałem Pani prof. dr hab. Wandy Olech z Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt Instytutu Nauk o Zwierzętach. Spotkanie odbędzie się dn. 19 stycznia br. w sali konferencyjnej, budynek Biblioteki Głównej SGGW, I piętro. Początek wydarzenia o godz. 17:00.
„Kulturalne Czwartki” to cieszące się niesłabnącym powodzeniem wśród sympatyków i gości Muzeum SGGW cykliczne spotkania organizowane od kilku lat w celu przybliżenia pasji, talentów i zainteresowań osób z kręgu Uczelni, pozwalające lepiej poznać sylwetki wykładowców i absolwentów Szkoły. Przy okazji spotkań dzielą się swoimi doświadczeniami i opowiadają o ścieżkach naukowego i zawodowego rozwoju.
Dla jednych Alma Mater była tylko etapem na drodze życia, a dalsze wydarzenia zadecydowały o zmianie kierunku i wykonywanej profesji. Takim przykładem jest postać kierowcy i pilota rajdowego Macieja Wisławskiego, który z wykształcenia jest ogrodnikiem.
Inni na stałe związali z Uczelnią swoje losy tak, że praca stała się ich pasją, a pasja lustrzanym odbiciem wykonywanego zawodu. Są też i tacy, którym SGGW dała wiedzę i odpowiednie narzędzia do tego, aby z dumą i odpowiednim zaangażowaniem reprezentować swój fach i spełniać się w nim zgodnie z powołaniem. Podążając za głosem serca i osobistych upodobań oraz niejednokrotnie także wedle rodzinnych tradycji, tak jak to się stało z udziałem rodziny Państwa Głoskowskich, od trzech pokoleń wielkich miłośników oraz znawców koni.
Profesor Olech należy do tego grona osób, których życie nierozerwalnie związało się z SGGW, dzięki czemu Uczelnia może dziś poszczycić się, że w swoich kręgach ma tak uznanego specjalistę o bogatym dorobku i wspaniałych osiągnięciach, z wieloma nagrodami i wyróżnieniami na koncie za wkład i wielkie zaangażowanie w rozwój nauk o zwierzętach.
To trwałe zacieśnianie więzi rozpoczęło się w okresie studiów, by następnie przybierać na sile poprzez osiąganie kolejnych stopni i awansów naukowych, pełnione funkcje, staże zagraniczne, członkostwo i współpracę w komitetach i stowarzyszeniach branżowych, szereg publikacji i dydaktykę na najwyższym poziomie, uczestnictwo w rozlicznych projektach badawczych oraz wdrożeniowych. Wszystko pod auspicjami i życzliwym patronatem Alma Mater, a także za przyczyną i pod wpływem wybitnych mentorów i autorytetów jak choćby Pani prof. Maria J. Radomska, którzy pozwalali sięgać po wiedzę i przecierać szlaki w nowych obszarach poznania, udzielając przy tym bezcennych wskazówek w zakresie doboru metod postępowania, a także przyjmowania należytych postaw w różnych momentach doskonalenia naukowego.
Osobiste zainteresowania i ogrom pracy włożonej w pozyskiwanie wiedzy zadecydowały, że Pani prof. Wanda Olech jest obecnie uznawana za jednego z największych ekspertów w dziedzinie ochrony żubrów w Polsce i w Europie. Chętnie zapraszana do udziału w różnych projektach opracowała szereg programów dla podtrzymywania różnych populacji zwierząt, współtworząc także strategię ochrony żubra. Jako prezes stowarzyszenia miłośników tych zwierząt i przy wsparciu SGGW organizuje międzynarodowe konferencje, ułatwiające wymianę myśli i doświadczeń między przedstawicielami z różnych obszarów badawczych. Tylko zjednoczenie sił naukowych może pozwolić na skonsolidowanie całej dostępnej wiedzy na temat żubrów z zakresu genetyki, hodowli, ochrony zdrowia, czy też behawiorystyki.
Jak kształtowała się droga Pani profesor, która pozwoliła osiągnąć Jej wyżyny naukowej i zawodowej doskonałości przejawiające się w rozlicznych osiągnięciach, w tym także w autentycznej sprawczości w kwestiach związanych z podtrzymywaniem tego gatunku ssaków? Dlaczego to właśnie żubrom zawierzyła swoje zdolności i poświęciła 30 lat pracy badawczej i terenowej? Jakie są dalsze plany na przyszłość? Czy są jeszcze jakieś zagadnienia, o których odkrycie pokusi się Pani Profesor w najbliższych latach? O tych i wielu innych aspektach działalności Pani profesor będzie można dowiedzieć się na spotkaniu czwartkowym. Serdecznie zapraszamy. Żubry jako gatunek wpisują się w rodzimy ekosystem, a dzięki ich gorliwym obrońcom nadal możemy cieszyć się ich obecnością w wybranych regionach kraju. To piękne i majestatyczne zwierzęta, które wzbudzają respekt swoją posturą i budzą podziw wśród ludzi od stuleci.